Knygos „Turi būti paleistas… Kapitonas S. Darius Lietuvos karo aviacijoje 1922-1927″ pristatymas

Minint Lituanicos skrydžio 90-metį, vėl dėmesio centre skrydžio sumanytojas – Steponas Darius. Rugpjūčio 19 dieną, 14.00 valandą Palangos kurorto muziejuje bus visuomenei pristatoma muziejininko Pijaus Poškaus knyga „Turi būti paleistas… Kapitonas Steponas Darius Lietuvos Karo aviacijoje 1922-1927 m.”, pristatanti mažai tyrinėtą S. Dariaus gyvenimo Kaune dalį – tarnybą.

Stepono Dariaus asmenybė knygos autorių Pijų Poškų sužavėjo dar vaikystėje, tad ir noras žinoti daugiau, suprasti labiau nuolat augo. Jį žavėjo aviatoriaus gebėjimas mylėti skirtingas sporto šakas, bet tuo pačiu būti ir profesionaliu lakūnu. Tai tarsi daug skirtingų charakterių, kurie sudaro vieną istorinę asmenybę.

Knygoje – per penkerius metus autoriaus surinkti archyviniai dokumentai, bendraamžių prisiminimai ir kiti šaltiniai praturtinami gausiomis nuotraukomis, kurių dalis publikuojama pirmą kartą. Knygoje aprašoma Stepono Dariaus tarnybos Karo aviacijoje raida, pateikiamos iki šiol neviešintos lakūno kvalifikaciją apibūdinančios detalės, tačiau viso to fone – ir asmeninės dramos – sporto su aviacija suderinamumo sunkumai, nuo vadovybės nuslėpta santuoka, konfliktai su vyresnybe bei ilga kelionė link kapitono laipsnio.

Pasak LAM vadovo ir knygos redaktoriaus Mindaugo Kavaliausko, ši Pijaus Poškaus knyga – istoriografinis paminklas Stepono Dariaus asmenybei ir jo aktyviausiems metams Lietuvoje, per kuriuos įvykiai skriejo kone aviaciniu greičiu, kai vieni kitus lenkė pasiekimai ir nesėkmės, džiaugsmai ir nusivylimai, pakilimai ir nusileidimai. Knyga yra lengvai suprantama ne vien tik aviacijos istorijos mylėtojams, bet ir kiekvienam iš mūsų. Skaitant kūrinį galima pajusti, kad Stepono Dariaus egzistenciniai klausimai, kryžkelės ne svetimos ir šiandieniame pasaulyje bei mūsų gyvenimuose.

Knygos vertę sudaro ir jos ypatingas dizainas – lengvumas, specifinis spalvų, skirtingų popieriaus rūšių panaudojimas – kurį sukūrė ne vieną apdovanojimą už knygos išvaizdą pelniusi Inga Navickaitė-Drąsutė.

Pijus Poškus yra inžinierius, aviatorius, Lietuvos aviacijos muziejaus muziejininkas, besispecializuojantis tarpukario Lietuvos Karo aviacijos tyrimuose. Pristatymo metu bus galimybė įsigyti jo knygą ir gauti autografą.

Knygos leidėjas – Lietuvos aviacijos muziejus.
DĖMESIO. Renginys nemokamas ir atviras visiems.

Muziejus:
Ne sezono metu (10.01–04.30)
II–VI 10.00–19.00 val.
Sezono metu (05.01–09.30)
III–VII 10.00–19.00 val.
Administracija:
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45 val.

Birutės al. 34 a, LT–00135 Palanga